“Intervisie haalt je uit de waan van de dag”

Aaf van Dijk, manager Particulieren bij de Belastingdienst, organiseerde intervisie voor haar managementteam met behulp van de stimuleringsregeling Samen voor Ontwikkeling. Wat eerder vooral een moment was om te ventileren, groeide uit tot een gestructureerde vergadering en leerzame manier van samenwerken.

Volgens Aaf verliepen de vergaderingen van het managementteam voorheen minder efficiënt. “Sommige collega’s liepen helemaal leeg en er werd veel geklaagd. Zo’n ventileermoment is belangrijk, maar we wilden als team meer uit deze vergaderingen halen. We wilden van elkaar leren”, vertelt Aaf.

Voorstel voor intervisie


Daarom diende Aaf bij haar manager een voorstel in voor intervisie: een gestructureerde gespreksmethode waarin collega’s elkaar helpen door ervaringen en vraagstukken te bespreken. “Op de offerte die ik voorlegde, stond een behoorlijk bedrag. Daarom besloot ik te onderzoeken of het ook goedkoper kon.”

Goede regeling


Door haar achtergrond in HR kende Aaf de Stimuleringsregeling Samen voor Ontwikkeling al. Ze deed een aanvraag en deze werd gehonoreerd. “Ontzettend goed dat deze regeling er is. Dankzij de regeling konden we de intervisie toch mogelijk maken. Aan collega’s bij het Rijk geef ik dan ook graag mee: de regeling is ervoor bedoeld om je team verder te helpen, dus maak er vooral gebruik van!”
Toch stonden niet alle teamleden direct te springen om deel te nemen aan intervisie. De bijeenkomsten waren fysiek en vroegen om commitment. “We begonnen met een groep van negen deelnemers en daar bleven er zes van over. Dat klink als een kleine groep, maar het was eigenlijk precies goed voor de intervisiesessies. Er was genoeg tijd en aandacht voor iedereen. Bovendien was deze groep écht gecommitteerd.”

Leerzaam en verbindend


Volgens Aaf waren de intervisiesessies leerzaam en verbindend. “Doordat we ons kwetsbaar durfden op te stellen, kregen we meer begrip voor elkaar. We hadden oog voor waar collega´s tegenaan lopen. Het is dan fijn om samen na te denken over oplossingen.”

Zelf doorgaan


Hoewel de sessies heel goed waren, is het een uitdaging om zelfstandig door te gaan met intervisie. “We kregen voldoende handvatten om mee verder te gaan, maar het komt nog niet echt van de grond doordat de waan van de dag het snel overneemt. In oktober staat er weer een sessie ingepland. Iemand heeft zich daarvoor opgeworpen als intervisiebegeleider. Ik ben benieuwd of het ons lukt om het structureel op te pakken. Intervisie is iets dat je jezelf moet gunnen.”

Van elkaar leren

Aaf kan het iedereen aanraden om een keer aan intervisie te doen. “Of je nu werkt in de fiscaliteit, HR of als bedrijfsarts: intervisie is een fantastische manier om van elkaar te leren. Het haalt je even uit de waan van de dag. Bovendien: als we het druk hebben, zijn we allemaal geneigd om harder te rennen, maar soms is het goed om even stil te staan en te  onderzoeken en te reflecteren: doen we de goede dingen?”

Meerwaarde uitdragen

Tot slot heeft Aaf een tip voor directeuren van overheidsorganisaties. “Het is belangrijk om de meerwaarde van intervisie binnen hun organisaties uit te dragen en medewerkers te stimuleren om hier tijd voor vrij te maken. Juist in tijden van politieke onrust of onzekerheid is het waardevol dat collega’s naar elkaar luisteren en herkenning kunnen vinden,” aldus Aaf.